فن خنک کننده 

نمایش 1 - 4 از 4 آیتم
نمایش 1 - 4 از 4 آیتم

زمانی که عمر فن رو به اتمام است از خود، صداهای عجیب و لرزش های زیاد ایجاد می کند. البته گاهی اوقات هم هیچ هشداری نمی دهد یعنی سرو صدای عجیب ایجاد نمی کند و کلاً از کار می افتد.

پانل روی کیس را در هنگامی که سیستم در حال کار کردن است، بردارید و داخل آن را نگاه کنید اما باید به هیچ کدام از اجزای کامپیوتر دست نزنید، احتمالاً چهار فن که در حال کار کردن هستند را مشاهده می کنید. از جمله: فن ورودی و خروجی، فن خنک‌سازی CPU و فن خنک‌سازی PSU (واحد تهیه انرژی). در نظر داشته باشیدفنCPU و PSU در جاهای خود ثابت هستند و اما سایر فن‌های کیس تقریباً می‌توانند همه جا قرار بگیرند. معمولاً فن‌های ورودی در پنل جلو کامپیوتر قرار دارند، جایی که می‌تواند هوای خنک را به داخل بکشند. فن‌های خروجی برای خروج هوای گرم از داخل کیس است و به طور معمول در عقب یا بالای کیس قرار دارند.

اگر متوجه شدید که فن از کارافتاده است اول، سیم های متصل به فن را چک کنید اگر وصل بود و بازهم کار نمی کرد باید به دنبال یک فن جدید باشید.

باید قبل از نصب فن، اطلاعاتی را کسب کنید.

در بیش تر کیس ها که در حال حاضر به فروش می رسند، قسمت های خالی وجود دارد که اگر تمام فن ها را هم نصب کرده باشند بازهم جای یک فن دیگر خالی می باشد. در نظر داشته باشید اگر فن های سیستم شما کار نمی کند یا همراه با سر و صدا کار می کند شما می توانید یک فن دیگر نیز اضافه کنید. اگر فضای خالی برای نصب یک فن اضافه را ندارید می توانید از مایع خنک کننده استفاده کنید (خنک‌سازی مایع یاliquid cooling   ) یک روش دیگر برای خنک‌سازی قطعاتی مثل کارت گرافیک و پردازنده کامپیوتر می باشد). اگر بازهم در هر صورت باید یک فن جایگزین استفاده کنید و به این نکته توجه کنید که جایگزینی با اندازه مناسب و اتصال درست، برای جایگزینی انتخاب کرده اید.

فن درست را انتخاب کنید.

فن های خنک کننده با توجه به مدل در اندازه ها و شکل ها و رنگ های متفاوتی وجود دارند، مانند فن های کوچک که وظیفه خنک کردن چیپ ها را دارند و فن های مرکزی که انرژی را برای سایر قطعات فراهم می کنند.

معمولاً اندازه فن ها بین 70 تا 140 میلی متر است که از نمونه فن های معمولی هستند، در حالی که فن های بزرگ با اندازه بیش از 230 میلی متر به دلیل قدرت خنک کنندگی بالا در نزد کاربران محبوبیت بیش تری دارند. در کیس های به روز و جدید فن های با ضخامت 120 میلی متر بیش تر به کار برده می شود. شما باید در جستجوی فن هایی با گردش بالای هوا ( به اندازه یک متر مکعب در هر دقیقه یا CFM) و سر و صدای بسیارکم (به اندازه چند دسیبل یا DBA) باشید. با مطالعه پکیج دستگاه و یا اطلاعات روی صفحه می توانید به این نوع اطلاعات دست پیدا کنید. به طور معمول فن های بزرگ کم تر می چرخند و به اندازه کافی هوا را بدون ایجاد سرو صدای بلند به جریان می اندازند. تعدادی از سازندگان فن‌ها، سیستم روشنایی LED را در داخل فن‌هایشان می گذارند تا برای اینکه به راحتی و بدون چراغ قوه، داخل کیس را نگاه کنید.

حفظ فشار مثبت

هنگامی که شما فن های بیش تری داخل کیس نصب کرده باشید از ورود گرد وغبار به داخل کیس جلوگیری خواهد کرد و باعث حفظ و ابقای فشار مثبت داخل کیس می شود و برای حفظ این فشار CFM(واحد دبی هوا) ترکیب شده بالاتری، برای فن‌های داخلی از فن‌های خروجی خواهید داشت.

نکته: اکثر فن‌ها پیکان‌های کوچک برجسته‌ای دارند که در فریم‌هایشان می باشد که مسیر جریان هوا را مشخص می کند. وقتی نصب انجام شد، برای ورود هوا نشان پیکان به سمت داخل کامپیوتر می باشد و برای خروج هوا نشان آن به سمت خارج می باشد.

اتصالات انرژی

معمولاً فن های خنک کننده با انواع رابط های استاندارد به کیس کامپیوتر متصل می شوند. در سیستم های مدرن امروزی از هدرهای فن با 3 یا 4 پین استفاده شده است اگر چه که رابط‌های خارجی چهار پینی MOLEX هم می توان استفاده کرد.

رابط‌های MOLEX و 3 پین آنالوگ انرژی را در فن ایجاد کرده و باعث چرخش فن می شود. در رابط‌های چهار پینی هم به صورت دیجیتالی کنترل شده و به سیستم امکان تغیر سرعت فن را می‌دهند. در بعضی از مادربردها و کنترل کنندگان فن‌ها آرایه‌ای از هدرهای فن 3 یا 4 پینی وجود دارد که در محل‌های مختلف اطراف برد قرار گرفته‌اند.

نصب فن جدید

نکته: قبل از اینکه یک وسیله به سیستم خود اضافه می کنید حتماً توجه کنید که سیستم خاموش است.

برای اینکه فن معیوب شده را خارج کنید و یک فن جدید جایگزین کنید حتماً به یک آچار نیاز خواهید داشت. باید تمام کابل ها را از هدر یا رابط MOLEX جدا کرده و به همان گونه بعد از نصب باید کابل ها را دوباره وصل کنید و برای این کار فن را در جای خود قرار داده و با یک دست فن را گرفته و با دست دیگر با کمک آچار، فن را محکم در جای خود ببندید.

اگر در مادربرد شما کلیپس های پلاستیکی وجود دارد فن خراب شده را به راحتی با باز کردن کلیپس ها بیرون بیاورید و فن جدید را نصب کرده و کلیپس ها را ببندید.

برای مراقبت از اتصال از هدر ها کمک بگیرید. اگر هدر 4 پینی با فن 3 پینی کارکند دیگر بر روی سرعت فن هیچ کنترلی نخواهید داشت. شما می توانید کنترل کننده فن بخرید، هدرهای فن اضافی خواهید داشت. در این صورت می‌توانید از آداپتورهای MOLEX 3 یا 4 پینی نیز استفاده کنید و فن‌ها را مستقیم به PSU متصل کنید.

ذکر آخرین نکته: حتماً کابل‌های فن خود را با مدیریت درست کابل یا رابط‌های زیپ، محکم کنید. این کار باعث می‌شود تا کابل‌ها به فن در حال چرخش صدمه نزنند و باعث سر و صدا نشوند. کابل‌هایی که به فن‌ها برخورد می‌کنند، می‌توانند کار فن را به طور کامل متوقف کرده یا باعث آسیب به کابل و قطعی کابل شوند.

جعبه کیس

بعضی از کاربران هنگام خرید سیستم، مقدار کمی از وقتشان را صرف بررسی قطعات و یا مشخصات کیس می کنند و ممکن است به دلیل این که در نظرشان فقط یک جعبه شامل سخت افزار، می باشد. به نظر آن ها کیس اهمیت زیادی ندارد، اما به نظر خریداران حرفه ای که اطلاعات زیادی راجع به کیس و قطعات آن دارند، بسیار مهم است و می دانند به وسیله همین کیس و قطعات آن است که می توانند به خوبی کار کنند.

اگر شما نیز مانند گروه اول، یعنی افراد عادی فکر می کنید، سخت در اشتباه هستید. کیس مهم ترین قطعات کامپیوتر را در خود جای داده است. اگر شما قصد خرید یک کامپیوتر جدید رومیزی را دارید یا می خواهید کامپیوتر قبلی خود را ارتقاء دهید، ممکن است اولین سوالی که به ذهنتان برسد که معمولاً هم اینگونه است، این باشد که: سریعترین پردازنده ای که توان مالی خرید آن را دارم کدام است؟ اما باید با توجه به نیاز خود، بپرسید که چه نوعی کیسی را لازم دارم؟

اندازه کیسی که شما خریداری می کنید با توجه به نوع و میزان قطعاتی که داخل کیس نصب می کنید، بستگی دارد. مثلاً نوع سیستم خنک کننده ای که خریده اید و همین طور میزان سر وصدای داخل کیس نیز به همین قطعات مربوط است.

در این مقاله ما اطلاعات جامع تری را در مورد کیس در اختیار کاربران باهوش قرار می دهیم تا با توجه به این اطلاعات بتوانند کیس مورد نیاز خود را تهیه کنند.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: