اسپلیتر و سوئیچ 

نمایش 1 - 1 از 1 آیتم
نمایش 1 - 1 از 1 آیتم

اسپلیتر که به آن میکروفیلتر نیز گفته می شود نام دستگاهی می باشد که از آن برای تفکیک امواج صوتی و دیتا روی خط تلفن استفاده می شود. از جمله مشکلاتی که ممکن است در راه اندازی اینترنت پر سرعت به وجود بیاید مربوط به پارازیتی می شود که بر روی خط تلفن ایجاد به وجود می آید. این پارازیت یا نویز باعث می شود که در زمان مکالمه صدا به وضوح دریافت و ارسال نگردد. بنابراین همواره در زمان خرید مودم یک دستگاه کوچک به نام اسپلیتر نیز خریداری شود. البته نگران نباشید زیرا این اسپلیترها قیمت چندان زیادی ندارند.

چگونگی عملکرد

اسپلیترها به شکلی طراحی می شوند که بتوانند صدا را از دیتا یا همان داده جدا کنند. وجود این دستگاه، از تداخل پیدا کردن امواج با یکدیگر شده و در ضمن کیفیت دریافت دیتا و صدا را بالا خواهد برد. عدم وجود اسپلیتر از سویی موجب قطع و وصل شدن دائمی اینترنت و از طرف دیگر باعث پارازیت در صدا می شود. محدوده فرکانس صوتی یک انسان مابین 20 هرتز الی 20 کیلوهرتز می باشد که فرکانس بالایی محسوب نمی شود. سیگنال های تلفن از نوع صوتی بوده و به عنوان سیگنال آنالوگ شناخته می شود. سیگنال آنالوگ در واقع سیگنالی می باشد که به زمان وابسته بوده و با گذشت زمان مقدارش تغییر پیدا می کند.

سیگنال صوتی مذکور به شکل یک موج سینوسی است ولی سیگنالی که به مودم ADSL ارسال می شود دارای صوت نیست. در واقع این داده یا دیتا است که به عنوان سیگنال شناخته شده و فرکانس بالایی را دارد. بنابراین خط تلفنی که سرویس ADSL روی آن سوار شده است شامل دو سیگنال می شود که یکی داده یا دیجیتال بوده و دیگری آنالوگ صوتی می باشد. در حال حاضر خط تلفن هایی که دارای ADSL نیستند فقط از سیگنال صوتی بهره می برند. در این شرایط، کاری که اسپلیتر انجام می دهد در اصل تفکیک کردن سیگنال ADSL یا دیجیتال از سیگنال صوتی می باشد.

به منظور جدا کردن سیگنال ها در الکترونیک از فیلترها استفاده می نمایند. همانطور که از نام فیلتر نیز مشخص است وظیفه آن فیلتر کردن محدوده ای از فرکانس ها می باشد. به عنوان مثال فیلتری به نام فیلتر بالاگذر وجود دارد که کار آن عبور دادن فرکانس های بالا و مسدود کردن فرکانس های پایین می باشد و یا فیلتر پایین گذر که دقیقا عکس این عمل را انجام می دهد. لازم به ذکر است که سیگنال ADSL از نوع فرکانس بالا و سیگنال تلفن یا صوت از نوع فرکانس پایین هستند. بنابراین کاری که اسپلیتر انجام می دهد این است که اجازه عبور فرکانس های بالا را به تلفن نمی دهد. با انجام چنین کاری هیچ گونه تداخلی بین سیگنال ها پیش نیامده و هر کدام کار خود را انجام می دهند.

محل نصب

اسپلیتر می بایست در ابتدایی ترین محل ورود خط تلفن قرار گرفته و بعد از آن به مودم و گوشی تلفن متصل شود. در صورتی که گوشی تلفن از پریز دیگری استفاده کند لازم است که از اسپلیتر ثانویه استفاده کنیم زیرا در غیر این صورت اینترنت شما به مشکل خواهد خورد. نحوه استفاده از این دستگاه بدین شکل است که خط تلفن به عنوان ورودی آن در نظر گرفته شده و خروجی آن نیز از 2 قسمت تشکیل می شود. یکی از این دو قسمت جهت اتصال به مودم و دیگری برای تلفن مورد طراحی قرار گرفته است. با استفاده از این وسیله می توانید پارازیت تلفن را برطرف کنید. ضمنا اسپلیترها ابزارهایی هستند که در مودم های دی اس ال استفاده می شوند.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: