تبدیل usb 

نمایش 1 - 12 از 12 آیتم
نمایش 1 - 12 از 12 آیتم

USB چیست و چگونه کار می کند؟

امروزه هر نوع کامپیوتری را که تهیه کنید دارای یک یا چند رابط یو اس بی می باشد که ممکن است در جلو یا پشت آن قرار گرفته باشد. این رابط های USB به شما اجازه می دهند که هر نوع وسیله از جمله پرینتر، ماوس، کیبورد، فلش مموری و... را به کامپیوتر خود متصل نموده و از آنها استفاده کنید. سیستم عامل (OS) امکان پشتیبانی از یو اس بی را داشته و نصب راه انداز سخت افزار یا درایور نیز کاملا راحت و سریع می باشد. طبیعتا سخت افزارهایی که دارای یو اس بی می باشند در مقایسه با روش های دیگر متصل نمودن سخت افزارها به کامپیوتر از جمله Serial Port و Parallel Port و یا کارت های خاصی که در کیس نصب می شوند فوق العاده ساده تر و راحت تر می باشند. در اینجا قصد داریم تا از دو دیدگاه به بررسی یو اس بی بپردازیم؛ اولی دیدگاه یک کاربر عادی و دومی از نقطه نظر فنی. در واقع شما خواهید آموخت که سیستم USB به چه علت دارای انعطاف زیاد بوده و قادر است که از بسیاری از ابزارها و دستگاه ها پشتیبانی نماید.

هر شخصی که دو الی 3 سال سابقه آشنایی با کامپیوتر را داشته باشد می داند که یو اس بی ها قادر به حل چه مشکلاتی هستند. در گذشته نه چندان دور متصل کردن وسایل الکترونیکی به کامپیوترها بسیار مشکل و دردسرساز بود. پرینتر ها توسط Parallel Port خاصی به کامپیوتر متصل می شدند که در اکثر کامپیوترها بیش از یک درگاه نداشت. همچنین وسایل دیگری مانند ZIP Drive که در ارتباط با کامپیوتر نیاز به سرعت بالایی دارند هم از درگاه موازی بهره می بردند که اغلب آنها با سرعت پایین و موفقیت نسبی همراه شدند.

همچنین مودم ها از درگاه سری بهره می بردند و برخی از چاپگرها و ابزارهایی مانند Palm Pilots و همچنین دوربین‌های دیجیتالی نیز از همین نوع درگاه استفاده می کردند. لازم به ذکر است که بیشتر کامپیوتر ها حداکثر دارای دو درگاه سری هستند که در اکثر موارد نیز سرعت بسیار پایینی دارند.

همچنین سخت افزارهای دیگری نیز وجود داشتند که به علت نیاز به اتصال با سرعت بیشتر همراه با کارت های مخصوص خود عرضه می شدند. این کارتهای مخصوص می بایست در شیار کارت که در داخل Case کامپیوتر بود قرار می گرفتند. تعداد این شیار های کارت نیز محدود بوده و در ضمن برای نصب نرم افزار مربوط به برخی از این کارت ها نیاز به حضور یک متخصص می باشد. بنابراین روشن است که هدف یو اس بی پایان دادن به تمامی این مشکلات و دردسرها در اتصال به کامپیوترها بوده است که راهی ساده و استاندارد را برای اتصال به یک کامپیوتر (تا 127 نرم افزار) در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد. هر نوع سخت افزاری این امکان را دارد که تا 6 مگابیت در ثانیه از پهنای باند استفاده نماید که این مقدار برای بسیار از نرم افزارهای جانبی که بیشتر مردم به آنها نیاز دارند به اندازه کافی سریع می باشد. می توان ادعا کرد که امروزه اکثر سخت افزارهایی که تولید می شوند مجهز به USB هستند.

نمونه لیستی از انواع ابزارهای دارای USB که شما می توانید بخرید به شرح زیر می باشد:

 • Printers
 • Scanners
 • Mice
 • Joysticks
 • Flight yokes
 • Digital cameras
 • Webcams
 • Scientific data acquisition devices
 • Modems
 • Speakers
 • Telephones
 • Video phones
 • Storage devices such as Zip drives
 • Network connections

متصل کردن یک سخت افزار یو اس بی به کامپیوتر کار بسیار راحتی است. کافی است که درگاه یو اس بی را که معمولا در پشت کیس قرار گرفته پیدا کرده و دستگاه مورد نظر خود را به آن وصل کنید. اگر دستگاه مورد نظر شما یک دستگاه جدید باشد سیستم عامل کامپیوتر شما به صورت اتوماتیک آن را شناسایی کرده و دیسک راه انداز مخصوص را درخواست می کند. اما اگر دستگاه را قبلا نصب کرده باشید کامپیوتر در عرض چند ثانیه یو اس بی را فعال کرده و با آن ارتباط برقرار می کند. USB را می توانید هر زمانی که خواستید به کامپیوتر متصل کرده و هر زمان که خواستید جدا نمایید.

کمبود درگاه

اکثر کامپیوتر ها دارای یک یا دو سوکت مخصوص یو اس بی می باشند و در شرایطی که نیاز داشته باشید چندین دستگاه مختلف را به طور همزمان به آن کامپیوتر متصل کنید با کمبود درگاه مواجه خواهید شد. به عنوان مثال فرض کنید که یک پرینتر، یک دوربین اینترنتی USB و یک اسکنر را به طور هم زمان نیاز دارید اما کامپیوتر شما تنها یک یا دو درگاه USB را داشته باشد. در چنین شرایطی چطور می توان از تمام این دستگاه ها به طور هم زمان استفاده کرد؟ متخصصان حوزه الکترونیک راه حل مناسبی را برای این مشکل اندیشیده اند. ساده ترین و رایج ترین راه حل این موضوع استفاده از یک USB HUB است که قیمت چندانی هم ندارد. یک هاب معمولی از 4 پورت برخوردار است که این عدد ممکن است بیشتر هم بشود. برای استفاده از این وسیله کافی است که هاب را به درگاه یو اس بی وصل کنید و سپس دستگاه های مورد نظرتان را به پورت های این هاب متصل نمایید. تعداد پورت های هاب بستگی به نیاز شما داشته و می توانید با توجه به نیازتان یک هاب با تعداد پورت های مختلف را تهیه کنید. همچنین با اتصال زنجیره ای هاب ها به یکدیگر می توانید ده ها درگاه یو اس بی را به طور هم زمان و فعال در اختیار داشته باشید. این هاب ها می توانند خاموش و روشن شوند. در ادامه توضیح داده می شود که یک یو اس بی استاندارد چگونه به دستگاه های مختلف این اجازه را می دهد که برق مورد نیاز خود را از طریق USB Connection دریافت نمایند.

کاملا روشن است که دستگاه های پر مصرفی مانند اسکنر و پرینتر برق مصرفی خود را خودشان تامین می کنند و امکان استفاده از یو اس بی برای تامین برق چنین دستگاه هایی وجود ندارد. اما دستگاه های کم مصرف و ولتاژ پایین مانند ماوس ها و همچنین دوربین های دیجیتال این امکان را دارند که برق مورد نیاز خودشان را از طریق درگاه USB دریافت کنند. در صورتی که دستگاه های Self-Powered زیادی مانند اسکنر و پرینتر داشته باشید آنگاه Hub شما هیچ گونه نیازی را به برق نخواهد داشت. در واقع هیچ یک از دستگاه هایی که به هاب اتصال پیدا کرده اند نیازی به برق اضافه ندارند و کامپیوتر برق مورد نیاز آنها را تامین می نماید. در صورتی که دستگاه های زیادی از جمله دوربین و ماوس داشته باشید که بدون منبع تغذیه هستند احتمالا باید یک هاب دارای منبع تغذیه را خریداری کنید. هر هاب دارای Transformer مخصوص به خود می باشد که برق مورد نیاز برای bus را تامین کرده و به همین دلیل دستگاه ها بار زیادی را به منبع تغذیه رایانه شما وارد خواهند کرد.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: