مبدل صدا آنالوگ و دیجیتال 

نمایش 1 - 2 از 2 آیتم
نمایش 1 - 2 از 2 آیتم

تفاوت بین صدای دیجیتال و آنالوگ

به منظور اینکه با تفاوت های اصلی بین صدای دیجیتال و آنالوگ آشنا شوید باید در ابتدا چند نکته را بیان کنیم.

در ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید که صدای پایه به دو دسته مختلف شامل آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شود. صدای آنالوگ که به آن صدای اصلی یا اورجینال هم گفته می شود با استفاده از ابزارهایی مانند سازهای گوناگون و یا هر چیز دیگری که موجب ایجاد صدا شود تولید شده و در واقع صداهای پایه را می سازند. این صداها به طور معمول روی نوارهای کاست و همچنین صفحه های قدیمی ریکورد می شدند که دارای کیفیت آنالوگ بودند. اما صداهای دیجیتال از ترکیب نمونه های مختلف صدای آنالوگ در شرایط خاص تولید و ضبط شده و یا بعد از ریکورد روی انواع سی دی و یا به شکل MP3 و... پخش می شوند.

شکل صدای آنالوگ و اصلی به طور کامل شبیه به یکدیگر می باشد و هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد اما صدای دیجیتال از ترکیب قسمت هایی از صدای آنالوگ ایجاد شده است. این بدان معناست که صدای دیجیتال مذکور به وسیله دستگاه های مخصوص که صدای آنالوگ را در داخل خود ذخیره و ترکیب می کنند به وجود می آید. اما کیفیت صدای اصلی یا آنالوگ به چه چیزهایی بستگی دارد؟ مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر کیفیت صدای آنالوگ به فضای ضبط صدا و همچنین حساسیت و کیفیت دستگاه های مورد استفاده در ضبط این صداها مربوط می شود. اما کیفیت صدای دیجیتال بیشتر بستگی به کیفیت دستگاه هایی دارد که همین صداهای آنالوگ ضبط شده را روی ابزارهای گوناگون ترکیب و ضبط می نمایند. در واقع هر چه که صدای آنالوگ ضبط شده دارای کیفیت بهتری باشد می توانیم صدای دیجیتال باکیفیت تر و بهتری را تولید و ترکیب کنیم.

البته لازم به ذکر است که در سالیان اخیر، شرکت های بزرگ فعال در این حوزه با استفاده از تکنیک های فوق العاده و فناوری های پیشرفته به تولید صداهای دیجیتالی اقدام کرده اند که در آنها از صداهای آنالوگ هیچ استفاده ای نشده است. جالب است که در هنگام گوش کردن به این نوع صداها هیچ تفاوتی را با صداهای آنالوگ احساس نخواهید کرد. اما با این وجود افراد خبره در حوزه صدا و موسیقی هنوز هم به صداهای تولید شده به وسیله ابزارهای آنالوگ تمایل بیشتری دارند و این صداها را بیشتر می پسندند. در ادامه برای درک بهتر تفاوت بین صدای آنالوگ و دیجیتال مثال را خواهیم آورد.

فرض کنید که صدای آنالوگ یک لامپ رشته ای معمولی باشد که نور یکدست و ثابتی را پخش می کند. همچنین صدای دیجیتال را فلش هایی در نظر بگیرید که به طور معمول در تالارها، مراسم و جشن ها مورد استفاده قرار می گیرند و با سرعت بالا روشن و خاموش می شوند و امکان حدس زدن زمان خاموش و روشن شدن آنها را ندارید.

نکته پایانی که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که تکنولوژی مدرن صدای دیجیتال به ما این امکان را داده که به وسیله این نوع صداها و همچنین گجت ها گوناگون در هر جایی موسیقی گوش بدهیم. این چیزی است که تا قبل از صدای دیجیتال امکان پذیر نبود بنابراین ما باید از پدیدآورندگان این فناوری ممنون باشیم که لذت گوش کردن موسیقی در مکان های مختلف را به ما هدیه داده اند. اما با این وجود همانطور که گفته شد همچنان بسیاری از افراد حرفه ای فعال در حوزه موسیقی ترجیح می دهند که از صداهای آنالوگ برای تولید و ساخت قطعات موسیقی استفاده کنند.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: