تبدیل SATA و IDE 

نمایش 1 - 5 از 5 آیتم
نمایش 1 - 5 از 5 آیتم

در دنیای امروز با وجود پیشرفت های بزرگ در علوم کامپیوتر و همچنین گسترش روزافزون فناوری اطلاعات فرصت های بی نظیری در زمینه هایی نظیر ذخیره سازی فایل ها و برنامه های گوناگون در کامپیوترهای شخصی به وجود آمده است که انجام کارها را بسیار ساده تر از گذشته کرده است.

از جمله این ابزارها می توان به IDE اشاره کرد که مخفف Integrated Drive Electronics بوده و به یک درگاه الکترونیکی مجتمع مربوط می شود. همچنین SATA (Serial AdvancedTechnologyAttachment) نیز یکی دیگر از نمونه های رایج در زمینه اتصالاتی می باشد که به طور ویژه برای هدف های اتصال آداپتور به دستگاه های ذخیره سازی مختلف تولید شده اند. در ادامه قصد داریم تا این دو دستگاه را بررسی کرده و ضمن بیان مشخصات هر کدام به تفاوت های آنها نیز بپردازیم.

IDE یا (Integrated Drive Electronics)

IDE به عنوان یک کانکتور معمولی شناخته شده است که به منظور اتصال دستگاه های ذخیره سازی به رایانه شخصی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این کانکتور مسیر انتقال مادربرد یا همان گذرگاه bus را به دستگاه های ذخیره سازی مختلف روی کامپیوتر متصل می نماید.

چندین سال بعد از تولید IDE توسعه دهندگان این سیستم ها با استفاده از استانداردهای به روزتر تحت عنوان EIDE یا Enhanced Integrated Drive Electronics پا به عرصه گذاشتند. نسخه های جدید حدودا سه برابر سریع تر از نسخه قدیمی تر بودند که پیشرفت بزرگی محسوب می شد. در کابل EIDE بیشتر از 40 یا 80 سیم وجود دارد که عمدتا ارتباط و ترکیب کنترلر و یا برد مدار را با هارد دیسک برقرار می کنند. همچنین IDE را تحت عنوان PATA نیز می شناسند که به معنی ATA موازی می باشد. با این حال، PATAدارای مشکلاتی است که برخی از آنها به مواردی مانند سقف عملکرد، تحمل ولتاژ مورد نیاز و مسائل مربوط به کابل کشی مربوط می شود. بنابراین به منظور غلبه بر این مشکلات باید یک رابط جدید ذخیره سازی ساخته می شد که این رابط تحت عنوان رابط ATA تعریف می شود.

SATA یا (Serial Advanced Technology Attachment)

برای رفع محدودیت های مربوط به PATA، کابل کشی های ساده و همینطور بهبود عملکرد رابط پیشرفته تری ساخته شد که SATA نام دارد. این نوع رابط یک رابط متوالی بوده که کارکرد آن شباهت زیادی به IDE دارد. کابل های مربوط به SATA نازک و بلند بوده و توابع یکپارچه سازی دیسک های سخت با کنترل در رایانه های شخصی را به طور کامل دارا می باشد. البته در نظر داشته باشید که عملکرد این دستگاه ها با سرعتی بیشتر از واسط الکترونیکی یکپارچه دیسک گردان می باشد. امروزه اکثر رایانه های شخصی در انطباق با SATA بوده و با رشد فناوری باعث شده که روز به روز از تعداد کامپیوترهایی که با کانکتور IDE سازگاری دارند کمتر شود.

تفاوت بین IDE و SATA

با وجود اینکه عملکرد این دو رابط کاملا شبیه به یکدیگر می باشد اما SATA به عنوان نسخه جدیدتر IDE شناخته می شود و کار با آن بسیار راحت تر و با پیچیدگی های کمتر می باشد. طراحی SATA مقیاس پذیر تر و همچنین انعطاف پذیرتر می باشد با این وجود هر دوی این رابط ها از کانکتورهای گوناگون استفاده می کنند که دلیل این موضوع هم به عدم توانایی آنها در تبادل اطلاعات بدون دخالت آداپتور مربوط می شود.

IDE ها به طور معمول از کابل نواری 40 پین تولید می شوند که قادر است به دو درایو اتصال پیدا کند. این در حالی است که SATA به وسیله کابل 7 پین امکان اتصال به یک درایو را فراهم می کند. رابط IDE به شکل موازی اجرای می شود اما رابط SATA به شکل سریال اجرا شده و در نتیجه سرعت بیشتری دارد. دلیل این موضوع هم این است که در ارسال موازی داده ها باید برای دریافت تمام داده ها مدتی را انتظار بکشیم اما در حالت سریال تمامی داده ها فقط از یک اتصال جریان پیدا می کنند و در نتیجه تاخیر زمانی از بین خواهد رفت.

قبلا هم گفته شد که SATA فناوری های جدیدتری را دارا می باشد و به همین علت هم می تواند انتقال اطلاعات را با سرعت بالاتری انجام دهد. سرعت اولیه انتقال اطلاعات در ساتا 150 مگابایت در ثانیه بود در حالی که این عدد برای IDE فقط 33 مگابایت بر ثانیه بود. در حال حاضر SATA این امکان را دارد که سرعت اطلاعات 6 گیگابایت در ثانیه را مورد پشتیبانی قرار دهد و این در حالی است که این سرعت انتقال برای IDE تنها 133 مگابایت در ثانیه می باشد.

از سوی دیگر، درایوهای IDE از یک استاندارد ۴-pin Molex power conection 5 یا ۱۲ ولت استفاده می کنند در صورتی که درایورهای SATA کانکتورهای ۱۵ پین ۳٫۳ ولتی را استفاده می کنند که دارای ویژگی hot-plug هستند. hot-plug یا اتصال گرم از طریق اتصال به زمین انجام می گیرد.

می توان ادعا کرد که تنها تفاوت بین این دو رابط این است که SATA نسخه بسیار پیشرفته تر IDE می باشد اما هر دو به منظور رسیدن به هدف مشابهی طراحی و تولید شده اند. همانطور که گفته شده امروزه بیشتر از SATA استفاده می شود. علاوه بر مزیت های ساتا از دیگر دلایل این موضوع این است که تولیدکنندگان کمی وجود دارند که مادربردهای سازگار با IDE تولید کنند.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: