مجموعه نرم افزار 

نمایش 1 - 4 از 4 آیتم
نمایش 1 - 4 از 4 آیتم

به وجه غیر قابل لمس در کامپیوترها نرم افزار گفته می شود. نرم افزار یک عنوان عمومی می باشد که به تمامی برنامه ها اطلاق شده و نوع رفتار رایانه را مشخص می کند. وقتی از نرم افزار حرف می زنیم منظورمان مجموعه ای از صفر و یک ها می باشد که قابلیت خواندن توسط سخت افزار را داشته باشد. البته لازم نیست که یک برنامه نویس با زبان برنامه نویسی ماشین آشنایی داشت باشد زیرا اکثر نرم افزارها دارای این قابلیت هستند که دستورالعمل ها را به زبان ماشین تبدیل کنند. ضمنا هر نرم افزاری دارای قابلیت های خاص خود می باشد که کار کردن با آن را آسان یا سخت می کند. بعضی از نرم افزارها الزاما به زبان ماشین مانند زبان اسمبلی نوشته می شوند. به طور کلی هر نوع نرم افزاری به یکی از دو دستهنرم افزارهای کاربردی و نرم افزارهای سیستمی تعلق دارد.  

نرم افزار یا به انگلیسی Soft ware و یا برنامه های کامپیوتری به دستور العمل هایی اطلاق می شود که موجب کار کردن سخت افزار یا به انگلیسی Hardware می شوند. دو نوع اصلی نرم افزارها شامل نرم افزارهای سیستم یا همان سیستم های عامل که وظیفه کنترل کار رایانه را بر عهده دارند و همچنین برنامه های کاربردی که وظایف را برای کاربران رایانه انجام می دهند می شوند. از جمله برنامه های کاربردی می توان بهپایگاه داده ها و همینطوربرنامه های واژه پردازی صفحه گسترده ها اشاره داشت. نرم افزار شبکه که موجب برقراری ارتباط گروهی از رایانه ها می شود و همچنین نرم افزار برنامه نویسی که ابزار هایی را در اختیار برنامه نویسان قرار میدهد تا بتوانند برنامه های مورد نظر خود را بنویسند دو گروه فرعی دیگر می باشند.

به مجموعه ای از برنامه های کامپیوتری، رویه ها و مستندات نرم افزار گفته می شود. نرم افزارها انجام کارهای گوناگون روی یک سیستم کامپیوتری را به عهده دارند. عبارت “نرم افزار” برای اولین بار از سوی جان توکی در سال ۱۹۵۸ مطرح شد. در سطح بسیار ابتدایی می توان نرم افزار رایانه را متشکل از زبان ماشین دانست که شامل مقادیر دودویی بوده و تعیین دستورالعمل پردازنده را بر عهده دارد. به طور ساده تر می توان نرم افزار را زبانی دانست که به کمک آن یک کامپیوتر صحبت می کند. در حال حاضر انواع گوناگونی از نرم افزار های کامپیوتری وجود دارد.

نرم افزار‌ها از جنبه های گوناگونی قابل تقسیم بندی هستند و متخصصان علوم کامپیوتری با توجه به ابعاد متفاوت نرم افزارها، تقسیم بندی های متفاوتی را از نرم افزارها ارائه داده اند. در ادامه با توجه به جنبه های گوناگون نرم افزارها به ارائه یک تقسیم بندی از آنها خواهیم پرداخت.

۱-تقسیم بندی های فنی نرم افزار

از لحاظ فنی و ابعاد مربوط به علوم کامپیوتری، می توان با در نظر گرفتن معیارهای مختلف مانند هدف و مأموریت نرم افزار،نوع نقش و عملکرد، زمینه استفاده و یا کاربر نرم افزار به دسته های مختلفی تقسیم می شود. بنابراین در ادامه نرم افزارها را بر اساس فاکتورهای فنی بررسی می کنیم.

۱-۱- نرم افزارهای پایه (Programming Software):

این گروه از نرم افزارها از جمله معمول ترین نرم افزارهای شناخته شده و مورد علاقه استفاده کنندگان نرم افزارهای کامپیوتری می باشند. این نرم افزار در قالب یک ابزار بوده و در نوشتن برنامه های رایانه ای به برنامه نویس کمک می کند. برنامه های رایانه ای مجموعه ای از دستورات منطقی می باشند که وظایف خاصی را برای یک سیستم رایانه ای انجام می دهند. ابزارهایی که در ایجاد یک سیستم رایانه ایبه برنامه نویسان کمک می کنند که شاملکامپایلرها، ویرایشگر متن و مترجم ها می شود. مفسرها یا کامپایلرها کد منبع را که در قالب نوعی زبان برنامه نویسی نوشته شده است به زبانی که رایانه آن را می فهمد (اغلب در قالب دودویی) ترجمه می کنند. کامپایلرها در واقع چیزهایی را تولید می کنند که توسط رابط ها، تجمیع و تبدیل شده اند. دی باگرها یا اشکال زداها به منظور اشکال زدایی و بررسی کدها مورد استفاده قرار می گیرند. کد منبع گاهی برای ابزارهای اشکال زدایی که رویشان اجرا شده و همچنین به منظور رفع کردن هر نوع مشکل احتمالی استفاده می شوند، شبیه سازی می شود. مترجم ها یا (Interpreters) اجرای برنامه ها را بر عهده دارند. آنها یک کد از پیش تعیین شده و یا کد منبع را اجرا کرده و یا اینکه کد منبع را پیش از اجرا شدن به نوعی زبان میانی ترجمه خواهند کرد.

۱-۲- نرم افزارهای سیستمی (System Software):

راه اندازی و اجرای سخت افزارهای کامپیوتری و سیستم رایانه به کمک این گونه از نرم افزارها انجام می شود. نرم افزارهای سیستمی به سیستم های عامل،سرورها، درایورها، و همچنین برنامه های جانبی سیستمی یا utilities اطلاق می شود. نرم افزار سیستمی این مزیت را دارد که به یک برنامه نویس کاربردی کمک کند تا در مورد انتزاع و جداسازی زبان برنامه نویسی از حافظه، سخت افزار و سایر اجزای مرکب درونی یک کامپیوتر خودش را درگیر زبان ماشین نکند. یک سیستم عامل به وسیله یک پلت فرم امکان اجرای تمامی برنامه های سطح بالا رابرای کاربرها فراهم می کند. همچنین سیستم ورودی و خروجی بایوس ومیان افزارها شرایطی را فراهم می کنند که منجر به بکارگیری سخت افزار می شود.

۱-۳- نرم افزارهای کاربردی (Application Software):

کاربرد اصلی این دسته از نرم افزارها این است که به کاربر نهایی کمک کنند تا امور مشخصی را انجام دهند. پایگاههای داده، نرم افزارهای آموزشی، نرم افزارهای مرتبط با کسب و کار از جمله نرم افزارهای کاربردی هستند. همچنین واژه پردازهای گوناگونی که باید به وسیله کاربر به انجام امور تخصصی اختصاص داده شوند از دیگر نمونه های نرم افزارهای کاربردی می باشند.

۲-تقسیم بندی های حقوقی نرم افزار

با در نظر گرفتن این نکته که نرم افزار پدیده ای فنی است و در عین حال از ارزش اقتصادی و مطلوبیت عرفی برخوردار می باشد بنابراین نیازمند مجموعه ای از حمایت ها و قواعد حقوقی خواهد بود تا به کمک آنها بتوان روابط مالکان وپدیدآورندگان نرم افزار را با مصرف کنندگان و مشتریان تنظیم کرده و در نتیجه از بروز نابه سامانی ها، اختلافات و همچنین سو استفاده های نقض کنندگان احتمالی حقوق صاحبان نرم افزار در این حوزه ممانعت به عمل آورده شود. در همین راستا دسته بندی نرم افزار از لحاظ محدوده و نحوۀ بهره برداری مشتریان و کاربران نرم افزار موضوعی بسیار مهم است که در ادامه مطلب به آن پرداخته می شود.

۲-۱- نرم افزارهای سفارشی (Custom Software):

نرم افزارهایی که برای یک سازمان خاص یا یک کاربر طراحی شده اند و به دلیل اینکه برای یک کاربر خاص ساخته شده اند ویژگی ها و مشخصات آنها با نیاز کاربر انطباق دارد.

عبارت نرم افزار سفارشی نوعی نرم افزار را در ذهن متبادر می سازد که طی یک قرارداد سفارشی تولید شده است. می توان نرم افزارها را از جنبه حقوقی و همچنین از نظر دارنده حق به دو دسته تقسیم کرد. اولین دسته نرم افزارهایی هستند که طی یک قرارداد سفارشی تولید شده اند و همچنین نرم افزارهایی که طی یک رابطه کارگر و کارفرمایی نوشته شده اند و دومین دسته نرم افزارهایی می باشند که دارای یک پدیدآورنده بوده و اثر مشترک محسوب نمی شوند. البته تقسیم بندی های دیگری را نیز می توان در نظر گرفت. به عنوان مثال نرم افزارها را می توان به دو دسته متن باز و اختصاصی تقسیم کرد. در واقع نرم افزار متن باز یا اختصاصی این امکان را دارد که به شکل های گوناگون و در روابط متفاوت از جنبه نخستین دارنده حقوق طراحی و تولید شده باشد.

۲-۲- نرم افزارهای رده عام (Off-the-Shelf Software):

نرم افزار ردۀ عام برخلاف نرم افزار های سفارشی بدون توجه به رده و یا کاربر خاص، خریداری می گردد. ممکن است که این نوع نرم افزارها برای مقصودی خاص یا در مورد نیازهای کاربری خاص، تولید شده باشد و یا تولید آن بر این اساس نباشد اما قابلیت استفاده عمومی داشته باشند و گستره بزرگی از کاربران بتوانند با به کارگیری آن نیاز خود را در زمینه های مختلف برطرف نمایند. دقت کنید که انجام این کارها هیچ گونه نیازی به هماهنگی و برقراری ارتباط با طراح نرم افزار نخواهد داشت. در واقع کاربر در زمان خرید نرم افزار مذکور با شرایط مندرج در قرارداد لیسانس آن موافقت می نماید.

۲-۳- نرم افزار رایگان(free Softwer):

نرم افزارهایی که این اجازه را به کاربر می دهند تا از آن استفاده کرده و تغییر داده و توزیع کنند. این نرم افزارها به طور کلی بدون انجام هزینه تولید می شوند ولی هزینه آنها شامل توزیع، ارائه کردن خدمات و همینطور نگهداری و پشتیبانی می شود. در واقع واژۀ رایگان اشاره دارد به اینکه نرم افزار از نظام کپی رایت، جرح وتعدیل و توزیع آزاد می باشد. البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که این نرم‌افزارهای رایگان به صورت کاملا رایگان قابل دانلود کردن و استفاده می باشند. البته ممکن است این نرم افزارها قابلیت استفاده مجدد و همچنین تغییر و اصلاح به وسیله کاربر را نداشته ‌باشند. هر دو نوع نرم‌افزارهای آزاد و متن ‌باز در یک مشخصه دارای اشتراک می باشند؛ تمام کاربران این گونه نرم افزارها می بایست به کدهای منبع دسترسی داشته باشند. این موضوع بدین معنی می باشد که کدهای منبع این نرم‌افزارها به یک شخص خاص یا شرکت خاصی اختصاص نداشته و امکان به اشتراک گذاشتن آنها برای همه وجود دارد.

۲-۴- نرم افزارهای منبع باز و منبع بسته (Open Source and Closed Source Software):

در نرم افزارهای که منبع بسته هستند منبع نرم افزار برای عموم انتشار پیدا نکرده است. این در حالی است که کد منبع در نرم افزارهای منبع باز به منظور استفاده و اصلاح در دسترس قرار می گیرد. نرم افزارهای منبع باز در قالب کد منبع خود در دسترس قرار می گیرند و حق بهبود، تغییر و ارتقا و گاها حق انتشار کد آن به وسیله لیسانس های نرم افزار داده شده است. در شرایطی که که نرم افزار حتی به وسیله یک شخص یا شرکت خاص برای استفاده عموم مردم تولید شده باشد این نوع نرم افزار تحت عنوان نرم افزار منبع باز شناخته خواهد شد.

در سطرهای قبلی در مورد نحوه تقسیم بندی و همچنین توزیع نرم افزارهای مختلف توضیح داده شد. امروزه نرم افزارهای کامپیوتری به شکل گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند و حتی تصور کردن کامپیوترها بدون نرم افزار ها ممکن نیست. ضمن اینکه بدون وجود نرم افزارها امکان استفاده از کامپیوترها به این راحتی وجود نخواهد داشت.

نکته جالب در مورد کامپیوترها این است که آنها زبان منحصر به فرد خود را دارند و همچنین راه های ویژه ای را برای برقرار کردن ارتباط با انسان ها دارا می باشند که این راه ها نیز مخصوص به خودشان می باشد. علاوه بر این، ابزار آنها برای برقرار کردن ارتباط انواع مختلف نرم افزار را شامل می شود. توجه داشته باشید که شناخت هرچه بیشتر انواع نرم افزارها از جهت علمی و فنی موجب بالا رفتن سطح کیفی و همچنین کارآمد تر شدن حمایت های مختلف حقوقی از این نرم افزارهای پیچیده و پر کاربرد می شود.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: