کامپیوتر 

نمایش 1 - 2 از 2 آیتم
نمایش 1 - 2 از 2 آیتم

بازی کامپیوتری (به انگلیسی: PC game یا Computer game) به یک بازی ویدئویی اطلاق می شود که به ‌جای اجرا کردن بازی در دستگاه آرکید یا کنسول ها در کامپیوترهای شخصی انجام می گیرد. بازی‌های کامپیوتری از سال ۱۹۸۳ به ویژه در قاره اروپا رواج پیدا کردند. این دوره به عنوان دوره کدگذاری اتاق خواب معروف شد. این نوع بازی‌ها از سال ۲۰۰۰ میلادی به‌ شکل دیجیتالی مورد استفاده قرار گرفت. ماهیت ناهماهنگ این بازی‌ها و همچنین عدم انعکاس مناسب در رسانه‌ها باعث شد که ارزیابی این بازی ها با مشکلاتی مواجه شود. این بازی‌ها به دو ‌صورت رایگان و یا تجاری به بازار عرضه می گردند.

تقریبا تمامی کودکان به بازی های رایانه ای علاقه دارند بنابراین بهتر است که با انتخاب های درست و منطقی آن ها را به سوی بازی هایی هدایت کنیم که برایشان مناسب است. اگر قصد دارید که برای کودکان خود بازی رایانه ای تهیه کنید پیشنهاد می کنیم که این مطلب را از دست ندهید و بازی های مناسب را انتخاب نمایید. دقت کنید که کودکان از طریق همین بازی ها چیزهای زیادی را می آموزند.

بازی کامپیوتری متناسب با سن کودکان

بازی‌های کامپیوتری از جمله سرگرمی‌های اصلی کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در دنیای امروز به شمار می رود. این بازی ها دیگر به کامپیوترها محدود نبوده و شاهد این هستیم که کنسول های مختلف بازی وارد بازار شده اند. این بازی‌های جذاب و مهیج باعث شده که ساعت های زیادی از زمان کودکان و نوجوان ها را در برابر صفحه نمایشگر بگذرد و تا حد زیادی باعث دور شدن آنها از دنیای واقعی شود. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد مربوط به وظیفه پدر و مادر در انتخاب بازی های مناسب برای کودکان است.

بازی های کامپیوتری معمولا به وسیله افرادی طراحی می شوند که در رشته های مختلفی از جمله روان شناسی،داستان نویسی، گرافیست و سایر رشته ها تخصص داشته و در کنار هم یک بازی رایانه ای را طراحی می کنند. هدف تمام این افراد این است که چگونه بتوانند ذهن کاربر را درگیر کرده و او را وارد دنیایی کنند که خود ساخته اند.

بنابراین شرکت ها معتبر فعال در حوزه ساخت بازی های رایانه ای به مواردی مانند جنسیت، سن مخاطب و حتی سطح تحصیلات و آگاهی افراد توجه می کنند. این شرکت ها بازی های خود را با در نظر گرفتن گروه های سنی گوناگون طراحی و تولید می کنند تا علاوه بر پر کردن اوقات فراغت افراد بتوانند از لحاظ آموزشی و علمی و همچنین تقویت توانایی حل مسئله نیز به آنها کمک کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که یکی از اثرات مثبت بازی های کامپیوتری مناسب این است که به فرزندان شما نحوه حل مسئله را یاد می دهد. در واقع کودک در فضایی خاص قرار گرفته و تلاش می کند که مسئله ای را حل کند. اما اگر محیط بازی مناسب سن او نباشد نه تنها چیزی یاد نخواهد گرفت بلکه باعث خواهد شد که کودک به یک حس ناامیدی در حل مسائل برسد و حتی اعتماد به نفس او کاهش پیدا کند.

فرض کنید که قرار است برای فرزند خود یک دوچرخه بخرید. قطعا سعی می‌کنید دوچرخه‌ای را بخرید که با سن او تناسب داشته باشد. مطمئنا اگر دوچرخه ای که برای فرزند خود تهیه کرده اید با سن و وضعیت فیزیکی او تناسب نداشته باشد و مثلا بزرگ تر از فرزند شما باشد باعث خواهید شد که در استفاده از این دوچرخه دچار مشکل شود و حتی موجب آسیب رسیدن به خود شود. بازی های کامپیوتری نیز دقیقا به همین شکل می باشد.

اطلاع داشتن از انواع بازی های کامپیوتری و رده بندی هایی که برای آنها انجام شده به والدین کمک خواهد کرد تا متناسب ترین بازی را برای کودکان خود تهیه کنند. بنابراین اگر قصد خرید بازی رایانه ای برای فرزند خود دارید حتما به پشت جلد لوح فشرده آن و همچنین رده بندی سنی آن توجه کنید.

سیستم ‌هایی که به منظور رده بندی افراد مختلف در جوامع گوناگون وجود دارد نشان دهنده الگوهای کنش و واکنش در آن جوامع می باشد. بر همین اساس سیستم رده بندی سنی بازی های کامپیوتری در کشورمان با در نظر گرفتن فرهنگ جامعه ایران و همچنین شرایط و ارزش های موجود طراحی شده که جزیی‏ نگری و جامع نگری دو اصل اساسی در تبیین این معیارها بوده است.

با توجه به همین مسائل گروه‌های سنی مختلف در هشت فاکتور گفتار نامناسب، ترس، تبعیض، خشونت، مسائل جنسی، قمار و شرط بندی،مشروبات الکلی و دخانیات، مواد مخدر و نقض ارزش ها بررسی می شود. بنابراین والدین از بابت مناسب بودن بازی برای کودکان خود می توانند با خیال راحت بازی مورد نظرشان را خریداری نمایند.

بنابراین تعیین سبک بازی، زمان بازی کردن و قرار دادن این زمان به عنوان یک سیستم پاداش گونه برای فرزندان و همچنین هویتی که یک فرد در بازی مذکور می‌گیرد به عنوان یک راهنمای مناسب برای والدین به منظور شناخت هر چه بهتر ابعاد شخصیتی فرزندان می تواند مورد توجه قرار داده شود.

خوشبختانه در ایران ارگانی تحت عنوان بنیاد ملی بازی های رایانه ای وجود دارد که برای اولین بار در منطقه خاورمیانه یک سیستم رده بندی سنی را برای بازی های کامپیوتری طراحی و اجرایی نموده که ESRA نام دارد و هدف اصلی آن تعیین کردن بهترین و مناسب ترین سن برای اجرای یک بازی ویدیویی می باشد. بهترین سن برای یک بازی یعنی سنی که در آن، بازی مورد نظر هیچ گونه آسیب روانی و رفتاری را برای کاربر نداشته و در ضمن موجب رشد و ارتقای او شود.

بنابراین در سنین پایین تر به همان اندازه که والدین در مورد تربیت و سایر مسائل کودکان خود وظیفه دارند در این زمینه نیز مسئول بوده و نقش مهمی دارند. مثلا امکان دارد والدین نوعی از بازی های فکری که تصور می کنند می تواند بازی مناسبی برای فرزند 7 ساله شان باشد را انتخاب کنند در حالی که این بازی برای افراد بالای دوازده سال طراحی شده است. تنها نتیجه ای که چنین بازی برای فرزند 7 ساله این پدر و مادر دارد ناامیدی و ناکامی است.

برخی از بازی ها نیز صحنه های خشن و تحریک آمیزی دارند. برخی روان شناسان می گویند که افراد گاهی در جریان بازی های خشن به ارضا و ابراز خشمی می پردازند که در محیط های دیگر قادر به بروز آن نیستند. اما طبق آخرین تحقیقات انجام گرفته مشخص شده است که هر گونه خشونت در فیلم و بازی دارای تاثیر منفی بر کودکان می باشد. با توجه به تمام توضیحات می توان گفت که بهتر است با انتخاب بازی های مناسب برای فرزندانمان علاوه بر جلوگیری از تاثیرات منفی و بروز رفتار ناشایست به رشد هوشی فرزندان خود کمک کنیم.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: