کابل مانیتور و ویدیوپروژکتور 

نمایش 1 - 2 از 2 آیتم
نمایش 1 - 2 از 2 آیتم

در دنیای مدرن فناوری های تصویری در حد بسیار زیادی پیشرفت کرده و فناوری های 4K و Ultra HD از جمله جدیدترین فناوری های صنعت نمایش محسوب می شوند. تمام این فناوری ها به بسترسازی و بهبود کابل های تصویر و صدا نیاز دارند و به همین علت در اینجا قصد داریم تا رایج ترین کابل های انتقال تصویر را مورد بررسی قرار دهیم تا با پشت صحنه تصاویر باکیفیت آشنا شوید.

  1. HDMI: مخفف High-Definition Multimedia Interfaceکه یکی از جدیدترین و معروف ترین کابل های انتقال تصویر می باشد. با استفاده از این نوع کابل می توان تصویر و صدا را به صورت توامان و فقط با استفاده از یک کابل انتقال داد. در حال حاضر اکثر تلویزیون ها و مانیتورهای جدید از کابل HDMI استفاده میکنند. کابل های HDMI استانداردهای گوناگونی دارند و در حال حاضر بیشتر از کابل های HDMI v1.4 استفاده می شود که به طور خاص برای سیستم های HD و FullHD طراحی و تولید شده اند. با ظهور تکنولوژی های Ultra HD و 4K این کابل هم تغییراتی را پیدا کرد و HDMI 2.0 نیز به وجود آمد. در حال حاضر این کابل ها قادر هستند که تصاویری با رزولوشن ۳۸۲۰X2160 تا ۶۰ فریم بر ثانیه را منتقل کنند. با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد که توسعه و پیشرفت کابل های HDMI نقش پررنگی را در آینده محصولات دیجیتال مختلف داشته باشد.
  2. DisplayPort : این کابل که توسط کمپانی VESA ساخته شده به عنوان محصولی شناخته می شود که در تلویزیون های 4K شرکت پاناسونیک مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول DisplayPort version 1.2 قادر است که تصاویری با حداکثر رزولوشن ۳۸۴۰X2160 و همچنین ۶۰ فریم بر ثانیه را پشتیبانی کند که کاملا مناسب تلویزیون های 4K می باشد. قابلیت های بالای این کابل باعث شده که به یک گزینه کاملا مناسب برای گرافیست ها تبدیل شود. اگرچه این نوع کابل همچنان باکیفیت و کارآمد به نظر می رسد اما مسئولان VESA قصد بهبود آن و ارائه نسخه ای جدید را دارند.
  3. DVI ( Digital Visual Interface ): این کابل ها تقریبا تا سال ۱۹۹۹ کابلی کاملا استاندارد برای انتقال تصویر محسوب می شد ولی با ظهور کابل های HDMI تقریبا منسوخ شد. این کابل به منظور انتقال تصویر دیجیتال طراحی و تولید شد و در سه مدل مختلف شامل DVI-D مخصوص تصاویر دیجیتال، DVI-A به منظور انتقال تصاویر آنالوگ و DVI-I به منظور انتقال تصاویر آنالوگ و دیجیتال ارائه شد.

کابل DVI فقط می تواند برای انتقال دادن تصویر استفاده شود. به همین علت این کابل ها در تلویزیون ها مورد استفاده قرار نمی گیرد اما اگر قصد داشته باشید چنین کاری کنید به یک کابل انتقال صدا هم نیاز خواهید داشت. به همین علت این نوع کابل برای استفاده در مانیتورهای کامپیوترهای شخصی مناسب می باشد. لازم به ذکر است که این کابل ها در دو کیفیت مختلف شامل single-link و dual-link ساخته می شوند. در مدل dual-link این کابل ها تعداد پین بیشتر بوده و در نتیجه کیفیت بهتری تولید میشود. این مدل قادر است که رزولوشن ۲۵۶۰×۱۶۰۰ را ارائه دهد اما مدل Single حداکثر می تواند رزولوشن ۱۹۲۰×۱۲۰۰ را ارائه دهد.

  1. کابل (VGAVideo Graphics Array): این کابل ها جزو قدیمی ترین کابل هایی هستند که به منظور انتقال تصویر طراحی شده اند و در حال حاضر به ندرت در تلویزیون ها دیده میشوند. این کابل ها را بیشتر می توان در پروژکتورها و مانیتورهای قدیمی مشاهده کرد. این کابل فقط قمی تواند تصاویر آنالوگ را انتقال دهد. این نوع کابل در سال ۲۰۱۰ و بعد از تصمیم شرکت های مطرحی مانند سامسونگ و اینتل به منظور بهبود و افزایش سرعت کابل های مانیتور و البته ظهور کابل HDMI تقریبا منسوخ شدند.

در جمع بندی این بحث می توان ادعا کرد که در دنیای دیجیتال امروزی جایی برای کابل های قدیمی از جمله DVI و VGA وجود ندارد و کابل های نسل جدید مانند HDMI و DisplayPort جایگزین این نوع کابل ها شده اند.

پیگیری سفارش

جهت مشاهده اطلاعات سفارش خود کد پیگیری سفارش را وارد نمایید: